Jaka luneta do HFT ? (z małym błędem paralaksy)

Na co zwracać uwagę
Awatar użytkownika
hugo
Posty: 349
Rejestracja: 2013-03-03, 17:04
Lokalizacja: Poznań

Jaka luneta do HFT ? (z małym błędem paralaksy)

Post autor: hugo »

zacząłem podejrzewać że moje problemy ze skupieniem i celnością na większych dystansach (40-50m) mogą być spowodowane sporym błędem paralaksy jaki ma DOT i brakiem powtarzalności przyłożenia oka.

Widzę to tak jako laik: do mojej lunety jak się składam to praktycznie od razu widzę pełne koło obrazu. A w takiej Kaspie musiałem pokombinować ze znalezieniem właściwego położenia oka. Jest znacznie mniej tolerancyjna jeśli chodzi o pozycję oka.

PYTANIE: jaką lunetę radzicie spełniającą warunki:
- minimalny błąd paralaksy
- cienki krzyż
- siatka najlepiej MD (bo taką już znam)
- tubus 1''
- cena: powiedzmy do 1200 (za używaną mniej)

co oprócz Burrisa który pierwszy mi przychodzi na myśl ?
wiem że świńskie ucho pewnie troche poprawiłoby obecną sytuację, ale nie podoba mi się takie rozwiązanie.
Walther Hunter + Burris Timberline, Colt Army 1860, Hawken .45, Tryon Creedmoor .45
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Naszła mnie ta sama refleksja, kiedy sprawdziłem jak można się przejechać na błędzie paralaksy. Sprawdzałem na 25m, jak mocno się zepnę to praktycznie jedna dziurka, jak nie zwracam specjalnie uwagi a osiowość oka i lunety to rozrzut 2cm! Wystarczająco dużo, żeby nie trafić HZ 15. Na ostatnich zawodach przez to niepotrzebnie przestawiłem lunetę na 0 range.
Jak się o tym pamięta i bardzo uważa, jak oko jest blisko lunety i czarna "obwódka" równiutka to da się celnie strzelać, ale trzeba o tym nieustannie myśleć (dotyczy DOC - nie wiem jak z DOT).
Dzięki uprzejmości kolegi z LGST na ostatnich zawodach popatrzyłem troch przez Burrisa. Rzeczywiście trudno tam zrobić błąd bo minimalne zejście z osi lunety od razu zaczernia obraz. Wymagana odległość od oka jest jednak spora i trochę ma się wrażenie, że oglądamy coś na końcu rury. Mimo to pewnie i tak go kupię bo mam wrażenie, że zmiana lunety da mi więcej niż zmiana karabinka.
WSST
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

Burek jest ciemny ale jak lookałeś przez niego i ci to nie przeszkadzało to ok.
yamrt
Posty: 51
Rejestracja: 2013-07-20, 14:23
Lokalizacja: Grupa Beaver

Post autor: yamrt »

Z burkiem jest tak : wielu go kupiło a połowa z nich sprzedała go po trzech miesiącach .
To przeciętna luneta w swojej klasie i trzeba dobrze się zastanowić przed kupnem ale jest alternatywa Vortex Crossfire II 4-12x40 1'' AO BDC lub jego droższa wersja Diamondback .
Moim zdaniem znacznie lepsza optycznie od BT . ale wybór należy do Ciebie .
DGST- Beaver
www.hftbeaver.org
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

OK a jak w praktyce sprawdza się siatka BDC?
Steyr HP & TX HC
yamrt
Posty: 51
Rejestracja: 2013-07-20, 14:23
Lokalizacja: Grupa Beaver

Post autor: yamrt »

I to jest dobre pytanie :-) W skrócie tak jak siatka w BT.
Pierwsza dolna przy powiększeniu x 10 to pół dota , druga dolna 1 1/2 dota .
DGST- Beaver
www.hftbeaver.org
Awatar użytkownika
ArturR
Posty: 871
Rejestracja: 2013-08-09, 18:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ArturR »

temat wielokrotnie wałkowany np. na iweb'ie,sporo różnych opinii,ale spece tematu twierdzą np. "yaro" (m.in. autor siatki do DOT FFP),że najlepiej wypadną dobre lupy ze stałym powiększeniem np. 10x42,czyli może np. Bushnell Elite 3200....z budżetem 1,2 tysia myślę,że łapiesz się na idealną używke.
Awatar użytkownika
hugo
Posty: 349
Rejestracja: 2013-03-03, 17:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hugo »

ale czy taki BE3200 ma znacząco mniejszy błąd paralaksy niż DOT ? ja nie wiem.
Dla mnie teraz to ma priorytet.
Nie jasny obraz czy duże pole widzenia, wieczorem nie strzelam, lunete używam tylko do celowania...
Wracając do Burrisa: nie obawiam się trochę ciemniejszego obrazu, tylko wymaganej dużej odległości oka od okularu (wg. producenta do 12,5cm). A luneta ma długi okular więc na PCP-ie z krótką szyną nie da się jej bardzo przesunąć do przodu.
Ale jak przejrzałem tabele zgłoszeń na MP2013 to sporo walterów ma burki. Więc jakoś da się to zamontować tak żeby było ok.
Walther Hunter + Burris Timberline, Colt Army 1860, Hawken .45, Tryon Creedmoor .45
Awatar użytkownika
ArturR
Posty: 871
Rejestracja: 2013-08-09, 18:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ArturR »

hugo pisze:ale czy taki BE3200 ma znacząco mniejszy błąd paralaksy niż DOT ? ja nie wiem.
Dla mnie teraz to ma priorytet.
Nie jasny obraz czy duże pole widzenia, wieczorem nie strzelam, lunete używam tylko do celowania...
Wracając do Burrisa: nie obawiam się trochę ciemniejszego obrazu, tylko wymaganej dużej odległości oka od okularu (wg. producenta do 12,5cm). A luneta ma długi okular więc na PCP-ie z krótką szyną nie da się jej bardzo przesunąć do przodu.
Ale jak przejrzałem tabele zgłoszeń na MP2013 to sporo walterów ma burki. Więc jakoś da się to zamontować tak żeby było ok.
już za kilkanaście dni w Górze być może będziesz miał okazje popatrzeć przez takie lupy,przez które jeszcze nie lukałeś,a co najważniejsze,to mieć porównanie między nimi - chyba nie ma lepszego sposobu na decyzje co do zakupu konkretnej lupy,więc gdybanie tu "na sucho" na forum też nie ma jakiegoś większego sensu,bo pewnie i tak kupisz to,co będzie Ci bardziej pasowało,a nie to,co w teorii powinno być lepsze,czy dużo lepsze,pzdr. :-)
Awatar użytkownika
mariusz.w
Posty: 176
Rejestracja: 2013-05-20, 23:39
Lokalizacja: LGST

Post autor: mariusz.w »

hugo pisze:ale czy taki BE3200 ....
Hugo jak chcesz to przywiozę na szczelanie BE3200 oceniasz sam,
A jak sie spodoba to tanio sprzedam :)
Mnie w nim denerwowala ostrosc na krótkim dystansie wiec zmienilem na SSmana

Wiec jeśli mogę coś poradzić to wlasnie SS 10x42 do HFT jest super
W tej kwocie co masz kupisz fajnego w k/s na iweb chodza 1000-1150 a nowy 1350 tylko 5tygodni czekania.
Ja kupilem go ostatnio w wersji MD za 1150 używanego ale wygladal jak nówka.

Teraz pojawil się z nowa siatką ale jakoś przyzwyczajenie do MD zostało ... i się tego trzymam.
Bardzo Dziki Zachód
Puchar Konfederacji Zachodniej 2015
Awatar użytkownika
hugo
Posty: 349
Rejestracja: 2013-03-03, 17:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hugo »

dzięki Mariusz, ale raczej szukam czegoś ze zmiennym powiększeniem.
Ale może wiesz czy kolega Spidi100 zadowolony jest z Burrisa ? (bo widziałem na ostatnich naszych zawodach że miał go na Steyerku). A wcześniej chyba był zwolennikiem Delty Optical, nie ?
kurcze wtedy jeszcze nie wiedziałem że chce sie rozstać z DOTem, bo bym go lepiej obejrzał :-(
Walther Hunter + Burris Timberline, Colt Army 1860, Hawken .45, Tryon Creedmoor .45
Awatar użytkownika
mariusz.w
Posty: 176
Rejestracja: 2013-05-20, 23:39
Lokalizacja: LGST

Post autor: mariusz.w »

Oczywiscie ze Spidi jest zadowolony z tej lupki
Szukal i szukal przebieral i wkoncu znalazł i kupil.
Z DOTa tez byl zadowolony, Iperyt68 ma DOTa z przednim krzyżem i tez sobie chwalił go.
Bardzo Dziki Zachód
Puchar Konfederacji Zachodniej 2015
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Ja spogladałem przez lupke spidi100 i szwgur też spogladał różnicy nie widziałem jesli chodzi o błąd paralaksy z tego co pamietam.
Ale jak pisali inni trzeba sobie popatrzeć przez nie i wybrać dla siebie najlepiej nie każda lupka każdemu podejdzie.
Swego czasu dużo naczytałem się Nitrex Tr One (by Weaver) 3-9x42 ponoć najmniejszy błąd paralaksy tak sie wyraził sprzedajacy z forguns.pl spogladałem przez taka u Beaverów i zrobiła na mnie wrażenie :lol:
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

mariusz.w pisze:
hugo pisze:ale czy taki BE3200 ....
Hugo jak chcesz to przywiozę na szczelanie BE3200 oceniasz sam,
A jak sie spodoba to tanio sprzedam :)
Mnie w nim denerwowala ostrosc na krótkim dystansie wiec zmienilem na SSmana

Wiec jeśli mogę coś poradzić to wlasnie SS 10x42 do HFT jest super
W tej kwocie co masz kupisz fajnego w k/s na iweb chodza 1000-1150 a nowy 1350 tylko 5tygodni czekania.
Ja kupilem go ostatnio w wersji MD za 1150 używanego ale wygladal jak nówka.

Teraz pojawil się z nowa siatką ale jakoś przyzwyczajenie do MD zostało ... i się tego trzymam.
Mariusz, ja chętnie popatrzę przy okazji przez BE3200.
WSST
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Błąd paralaksy silnie związany jest z obiektywem lunety, im większy tym większy błąd. Im mniejszy obiektyw, obraz staje się ciemniejszy i mniej kontrastowy. Trzeba coś wybrać pomiędzy. Niezwykle ważne jest powtarzalne składanie. Zwalanie winy na sprzęt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
ODPOWIEDZ