Iż 38

Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Iż 38

Post autor: ninalken »

Przypadkowo stałem się (jak się okazało szczęśliwym) posiadaczem Iża38 prawdopodobnie z 1989 roku i to po pierwszym właścicielu...chyba? Rozebrałem, "usprawniłem" przesmarowałem i cieszę się z jego użytkowania... ale jedno co mi nie przypadło do gustu to jego "polimerowe" łoże :-? Jest puste w środku przez co lekkie no i spełnia rolę pudła rezonansowego :-x Generalnie chciałbym je zachować ze względu na jego oryginalność, design - jedynie chciałbym poprawić jego funkcjonalność.
Tutaj pytanie czy ktoś wypełniał kolbę? jeśli tak to czym i jak? jedyny dostęp to otwór od strony systemu...
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1572
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Inny karabin ale problem podobny:
http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=6493
TX200 HC_Burris Timberline
kombatant
Posty: 172
Rejestracja: 2013-03-04, 22:48
Lokalizacja: Koszuty, Środa Wlkp.

Re: Iż 38

Post autor: kombatant »

ninalken pisze:... czy ktoś wypełniał kolbę? jeśli tak to czym i jak? jedyny dostęp to otwór od strony systemu...
Nie wiem jaki masz otwór, ale dociążałem prawie wszystko co miałem. Albo w postaci wycinki z płyt ołowianych ok. 5-10 mm pod samą stopkę kolby, albo do wypełnienia wszelkich dziur w drewnie. W drugim przypadku używałem zebrane wystrzelone śruty lub z zakładu wulkanizacyjnego zużyte ciężarki od wyważania kół - po przetopieniu wlane w formę z grubsza podobną do docelowej i obrobione pilnikiem.
A.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Dzięki za podpowiedzi... moja kolba jest cała odlana,a w środku pusta. Gdyby stopka była odkręcana nie byłoby problemu, ale stanowi jedną całość. Odcinać jej by nie chciał, bo chce zachować oryginalny wygląd karabinka. W tym przypadku jedyną metodą jest wsypanie, wlanie czegoś do kolby poprzez otwór widoczny po demontażu żelaza. Jakbym zasypał ołowiem to za ciężka... jakby zasypać część będzie gruchać... Ewentualnie czym płynnym co by stwardniało... i tak dolewał do otrzymania odpowiedniej wagi, tylko co :?:
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Pytanie czy otwór jest do końca kolby?
Sprawdź wodą ile objętościowo jest tam przestrzeni. Masz jakąś menzurkę na mąkę lub cukier?
Znając objętość i docelową oczekiwana wagę można pokombinować.

Jeśli objętość nie za duża to proponuje piasek na początek (czysty jednorodny piasek, nie ziemia ;-) ). Otwór można zabezpieczyć silikonem.
Lżejszy od piasku będzie granulat gumowy.
AA TX200 MK3 + Leapers
kombatant
Posty: 172
Rejestracja: 2013-03-04, 22:48
Lokalizacja: Koszuty, Środa Wlkp.

Post autor: kombatant »

triodak pisze:...proponuje piasek na początek (czysty jednorodny piasek, nie ziemia ;-) ). .
Drobny i suchy piasek (bardzo drobny: do 0,8mm, lub jeszcze drobniejszy) mogę dostarczyć.
A.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Dzięki, piasku u mnie pod dostatkiem więc spróbuję, kwestia tylko dobrego uszczelnia otworu co by się do systemu nie dostał.. pokombinuję i efektami się podzielę :!:
Myślałem o piance montażowej, ale jak mi kolbę rozdyma to dopiero będę beczał, no i za lekkie może być...
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Dociążyłem kolbę piaskiem i zabezpieczyłem twardą gąbką... Karabinek cięższy prawie o 1kg., lufa leci w górę jak dla mnie nie tędy droga: źle wyważony i za ciężki... kombinuje dalej.
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Miałeś zmierzyć objętość 'komory'. Piaskiem wyważ ile musisz dociążyć kolbę aby Ci odpowiadało. Potem można się zastanawiać jaki granulat (ciężar właściwy) byłby odpowiedni.
Przy dodatkowym kilogramie wychodzi objętość 650cm3.
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Zmierzyłem... nalałem wody, wylałem do pojemnika z podziałką wyszło ok. 450 ml. Materiał wypełniający muszę tak dobrać żeby mi w środku nie gruchało... Myślałem o silikonie, ale obawiam się, że jego konsystencja nie pozwoli mu wypełnić całej kolby :?: Chyba że ktoś wie jak upłynnić silikon :?: podgrzać może :?:
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Żywica epoksydowa, lepkość dostosujesz rozcieńczalnikiem. Wsypiesz tyle stalowego pyłu do mieszanki, żeby mieć taką gęstość, jaką potrzebujesz.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Orientujesz się jak to wygląda wagowo?
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Objętość jest. To teraz zdeklaruj się o ile chcesz dociążyć kolbę.
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 140
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Dobre pytanie... myślę że przy równomiernym wypełnieniu całej kolby to 0,5 kg powinno być ok. :?: :?: :?:
ODPOWIEDZ