Dobór sprężyny

Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Dobór sprężyny

Post autor: Lord Rzeźnik »

Witajcie. Bardzo przykra sprawa mnie spotkała - sprężyna przełamała się na dwoje. Jest to sprężyna, którą (chyba profilaktycznie) wymienili już raz w militariach przy okazji usuwania niedoróbki z portem ładowania. Pożyła jakieś 2-3 tys. strzałów: krótko, długo? Chyba śmiesznie... Teraz nie mogę się zdecydować, jaką drogę obrać:

-serwis militaria.pl, czekanie prawie 3 tygodnie, włożą pewnie tak samo "fabryczną" sprężynę, może gratis wymienią uszczelkę jak poproszę o jej sprawdzenie w formularzu, ale spust jest zmiękczony, mogą się połapać i nie uznać po złości reklamacji (musiałbym założyć inną sprężynę, żeby znowu był jak kamień, w sumie da się zrobić!)

-kupno sprężyny

I teraz: jak ją dobrać, na co zwracać uwagę? Moja jest zwinięta z drutu 3,0mm , fi zewnętrzne 19,6mm, co odpowiada tej ofercie. Ta z oferty ma jeden zwój więcej i długość 290mm. Moja ma 240, ale wiadomo, ze jest "klapnięta". Te w miarę zdrowe zwoje mają światło 4,9mm, a te najbardziej walnięte przy przełomie rzędu 3,8mm. Gdyby wszystkie miały 5mm, to sprężyna powinna mieć około 250-260mm (a nawet mniej, bo odstępy między zwojami mierzone są przecież pod kątem). Czyli mam 30-40mm różnicy. Ma to szanse działać? Niestety nie pamiętam, ile miała ta sprężyna przy zerowej rozbiórce celem wyciągnięcia wiadra serwisowego smaru. Ale na pewno po wyjęciu trzpienia rozprężała się dużo bardziej, niż teraz (i o zrobieniu tego bez imadła lub Pudziana raczej nie było mowy).

Z kolei w colosusie jest oferta ze sprężyną właśnie do tego modelu łamane na hunter 440. Forest jest podobno następcą 440-stki. Niby ich sprężyny mają inny numer, ale to może wynikać tylko przez to, ze używają (a na pewno używają) jakiegoś systemu zarządzania produkcją i inny produkt ma po prostu inny BOM (bill of materials).

Jest jeszcze Pan Hogan. Pamiętam, że napisał kiedyś, że serwisował "kilka tych gamoni", także może do niego zwrócić się o pomoc?

Zdjęcia

I co z tym fantem zrobić?
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Wszyscy tunerzy gdzieś kupują sprężyny. Może tu http://www.appelt.poznan.pl/sprezyny/asortyment.html

Z AKH
Sprężyna "eksportowa" do karabinków Gamo CF20/CF30/Hunter 440/CFX / Viper.
Długość 29 cm
Średnica zewn. 19,6
średnica wewn. 13,6
Grubość drutu 3,0 mm

Twoja sprężyna ma 34 zwoje (o ile dobrze policzyłem). Parametry masz powyżej. Może zapytaj w firmie z linku wyżej.

Zapytaj tu jeszcze http://superwiatrowki.pl/sprezyny-c-4.html - docina z Otevy.
Ostatnio zmieniony 2015-11-02, 13:27 przez hydro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Kiedyś od niego kupowałem zestaw (sprężyna, prowadnica, uszczelka, kapelusz). Wszystko dobrze spasowane, działa.

http://allegro.pl/gamo-tuning-hunter-44 ... 30994.html

Jak napiszesz co potrzebujesz to Ci zrobi.
WSST
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

O, Przemo, to jest bardzo atrakcyjna oferta, tym bardziej, że polecona przez fachowca :)
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Fachowcem od sprężyn nie jestem ale tego gościa też mi ktoś kiedyś polecił i wszystko było ok :-)
WSST
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Swoją drogą, ile powinna działać sprężyna, zanim się zużyje, siądzie i pęknie?
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Jak widać po Twojej, niezbyt długo :mrgreen: A tak serio - ile razy zdarzyło Ci się odstrzelić "na sucho"? Z tego co chłopaki mówili, to powinna wytrzymać minimum 10.000 strzałów.
Ostatnio zmieniony 2015-11-02, 20:12 przez hydro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Na sucho? Na głowę upadłeś?! :lol: . Jedyne, co może być "na sucho" i przychodzi mi do głowy, to wnętrze wiatrówki. Ale na poważnie - wydaje mi się, że albo to była wada fabryczna, albo wcale nie wymienili tej sprężyny i załatwił ją diesel, który był na samym początku, zanim jeszcze wszedłem w tutejsze kręgi. W sumie to jakbym zagadał z profesorem jednym, to mógłbym zrobić fachową ekspertyzę, ale to byłby przerost formy nad treścią. 10 000 na pewno nie było. Góra 3 000.
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Wiesz, trzeba by studia skończyć w tym kierunku aby określić żywotność sprężyny. Zbyt dużo czynników na to wpływa. Masz też sprężyny przy zaworach w samochodzie, a ich cykl pracy jest zupełnie inny. Gdyby przebieg przeliczyć na wiatrówkę, to powinna służyć z pokolenia na pokolenie ;-) Więc zostaje wadliwy materiał lub źle rozłożone obciążenia.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

10 000 na pewno nie było. Góra 3 000.
Trzy tysiące to wcale nie taki zły przebieg. Gorzej, że Ci pękła a jak widać ze zdjęcia, pękła krucho czyli była źle obrobiona cieplnie (przehartowana na wskroś zamiast powierzchniowo z pozostawieniem miękkiego rdzenia). Miałeś w niej prowadnicę ?
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

pawelw pisze:
Miałeś w niej prowadnicę ?
Tak. Króciutka jest i ma ze 3mm luzu (jak dla mnie to 2,5 za dużo i powinna być co najmniej 2x dłuższa)

Kod: Zaznacz cały

https://goo.gl/photos/Mvk3miWoduSHuf7u8
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

To jednak była sprężyna. Pamiętam jak na zawodach brzęczała. Już wtedy coś z nią było nie tak. W końcu klękła.
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Sądzę, że brzęczała bo prowadnica była do kitu. 3 mm luzu? Zestawy robione przez Hogana i innych magików są pasowane suwliwie z minimalnym luzem. Nic nie brzęczy.
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Ona brzęczała pewnie, bo waliła o powierzchnie walcowe tłoka, a później cylindra, jak się prostowała i wybaczała. Ktoś mi powie, czemu nie dozbierałem na coś porządnego? :D. Ale nic. Skontaktuję się jutro z tym sprzedawcą, którego polecił Paweł i złożę zamówienie. Nie wiem tylko ciągle, jak jest z długością. ile procent wstępnego ściśnięcia jest dopuszczalne? Zmierzę, ile jest miejsca na wstępnie ściśniętą sprężynę, a ile na napiętą do strzału - będą to przydatne informacje?
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

le procent wstępnego ściśnięcia jest dopuszczalne?
W ProSporcie sprężyna powinna mieć zero wstępnego napięcia, wtedy pracuje najlepiej. Nie wiem jak jest to w Twoim karabinku. Poszperaj na 'beżowym'.
'Prowadnica' na Twoim zdjęciu nie spełnia swojego zadania, zbyt krótka.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ODPOWIEDZ