Przestroga

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Przestroga

Post autor: Grossus »

Jako, że człowiek uczy się najdotkliwiej na własnych błędach, to najlepiej jak się uczy na cudzych. Dlatego pragnę przestrzec wszystkich tych, dla których karabinek jest bardzo ważny. Zrobiłem dwie głupoty jednocześnie i zemściły się ze zdwojoną siłą. :-( Pierwszą głupotą jest trzymanie karabinka w pokrowcu (kufrze). Z tego błędu troszeczkę mogę się usprawiedliwić, bo w wynajmowanym mieszkaniu nie mam po prostu miejsca na trzymanie karabinka w szafie. W domu trzymamy go najlepiej w zamykanej szafie z kilkoma szparkami do wentylacji (wyjątkiem jest zima, gdy wracając z dworu należy karabinek potrzymać w pokrowcu przez kilka godzin do wyrównania temperatur by na metalu nie skraplała się woda z powierza). Drugą głupotą było to, że nie przejechałem szmatką nasączoną oliwą PKB po strzelaniu jak wróciłem do domu. Rude ścierwo, zwane potocznie rdzą, pojawiło się na dźwigni naciągu, separatorze i lufie. Nie były to wielkie wżery, a raczej rudy nalot. Jednak przedtem HaWusia miała oksydę gładszą od pupci niemowlęcia, a teraz miejscami jest chropowata :-/ . Wiatrówkę należy czyścić po każdym strzelaniu! PO KAŻDYM! BEZ WYJĄTKÓW!
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
mahonxx
Moderator
Posty: 1658
Rejestracja: 2013-03-01, 16:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mahonxx »

Zgadzam się! U mnie oksyda w jednym miejscu też pokazała rudą, od spodu pod naciągiem. Od tego czasu mam zawszę wilgotną od PKB szmatkę i przecieram karabinek.
Postrzelał bym z czegoś, np. z 88.
Awatar użytkownika
Patrykd
Posty: 977
Rejestracja: 2013-03-14, 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Patrykd »

Dlatego lubię mojego AR20. Tam nic nie trzeba smarować. Alu nie zardzewieje :-)
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

No teraz tak naoliwiłem wszystko, że pływa wręcz. Mam nadzieję, że PKB troszeczkę wyżre tego rudzielstwa cholernego.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

U mnie pkb to tak z 5 razy w roku i styka nic nie rdzewieje. Ale posmarować nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

maximus pisze:pkb to tak z 5 razy w roku
Po każdym strzelaniu, bez względu na pogodę przecieram zewnętrzne elementy - wolę zapobiegać niż leczyć.
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Niestety przy sprężynach trzeba chwytać elementy oksydowane, lufę czy naciąg i tam najczęściej pojawia się ruda.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

Grossus pisze:Niestety przy sprężynach trzeba chwytać elementy oksydowane, lufę czy naciąg i tam najczęściej pojawia się ruda.
Pewnie masz rację i to właśnie jest przyczyną.
lemonvip
Posty: 10
Rejestracja: 2013-12-17, 23:09
Lokalizacja: Mieścisko

Post autor: lemonvip »

Dlaczego nie można trzymać w kufrze???.

Ja swoją po strzelaniu, czyszczę każdorazowo PKB, tak samo elementy metalowe jak i drewniane, następnie pakuje do kufra, zakładam kłódeczkę, i ląduje na szafie.
Awatar użytkownika
mahonxx
Moderator
Posty: 1658
Rejestracja: 2013-03-01, 16:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mahonxx »

Oczywiście mój TX też leżakuje w pokrowcu, ale najpierw PKB. Zimą czekam aż odzyska temperaturę pokojową, wycieram "kondens" i PKB.
Postrzelał bym z czegoś, np. z 88.
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Maciej raz, latem nie przetarł swojej S400 po strzelaniu i zamknął ją na tydzień w kuferku. Skończyło się na oklejeniu lufy folią carbonową bo rudej już się wywabić nie dało...
PKB jest fajne ale PKB i dobra wentylacja znacznie lepsze.
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
cantchoose
Posty: 323
Rejestracja: 2013-10-06, 13:58
Lokalizacja: Koziegłowy / Poznań

Post autor: cantchoose »

lemon, chodzi o to że nie masz gwarancji że kufer nie zatrzymał trochę wilgoci, szczególnie jak był uchylony lub wręcz otwarty na dworze. W takim wypadku jeśli zabraknie wentylacji to woda zacznie się skraplać pod wpływem ciepła na wszystkim na czym może, w tym na karabinku w środku. Lekka wentylacja wystarczy by woda odparowała do pomieszczenia. Spróbuj otworzyć słoik przy trawie albo gdzieś gdzie jest blisko choć trochę wilgoci. Po pół godzinie zamknij szczelnie i postaw pod lampką w domu. Zobaczysz ile wody miało powietrze wokół :)
Steyr LG110+SS10x42MD // "pięknie słońce świeciło tylko deszcz wiał.."
maximus
Posty: 260
Rejestracja: 2013-03-02, 22:22
Lokalizacja: Luboń

Post autor: maximus »

cantchoose pisze:W takim wypadku jeśli zabraknie wentylacji to woda zacznie się skraplać pod wpływem ciepła na wszystkim na czym może, w tym na karabinku w środku. Spróbuj otworzyć słoik przy trawie albo gdzieś gdzie jest blisko choć trochę wilgoci. Po pół godzinie zamknij szczelnie i postaw pod lampką w domu. Zobaczysz ile wody miało powietrze wokół :)
Kurcze może coś się zmieniło od czasu kiedy chodziłem do podstawówki ale ja się uczyłem że woda się skrapla z powietrza pod wpływem zimna. A co do trzymania w futerale to lepiej nie, mimo iż używamy pkb, bo z nim niestety nie wszędzie uda się nam dotrzeć a wilgoci zawsze. Jak już musi leżakować w tym kufrze to go nie zamykać szczelnie.
Awatar użytkownika
cantchoose
Posty: 323
Rejestracja: 2013-10-06, 13:58
Lokalizacja: Koziegłowy / Poznań

Post autor: cantchoose »

Maximus, obaj mamy rację ;] Widziałeś kiedyś pokrywkę od garnka z wrzącą wodą? Tu jest to samo - woda paruje od ciepła ale nie ma ujścia w szczelnym zammknięciu więc osadza się wszędzie gdzie jest różnica temperatury, czyli ścianki, wieczko itp. To samo z karabinkiem :) Woda paruje zawsze powyżej zera, zależy od temperatury jak szybko.

ach, widzę ze napisałem skrapla pod wpływem ciepła, czeski błąd :P
Steyr LG110+SS10x42MD // "pięknie słońce świeciło tylko deszcz wiał.."
lemonvip
Posty: 10
Rejestracja: 2013-12-17, 23:09
Lokalizacja: Mieścisko

Post autor: lemonvip »

Ponieważ nie mogę zostawić wiatrówki bez zamknięcia, za dużo speców którzy nie wiem dlaczego czerpią radość z oddawania strzałów na sucho.

Stosując półśrodki - wrzuciłem 2 woreczki pochłaniaczy wilgoci które są pakowane do sprzętu elektronicznego i kuferek wrócił na szafę
ODPOWIEDZ