Dobór sprężyny

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Ojciec ma Gamo ze starej, hiszpańskiej produkcji. Wstepne napięcie sprężyny jest takie, że muszę wieszać się na karabinku żeby ją tam wpakować. Sprężyna ma jakieś 15lat i działa. W Hatanie 95 mam podobnie, dlatego nie lubię go rozbierać :mrgreen:
ProSport, TX mają bardzo wydajny system, wszystko działa doskonale i bez wysiłku, inna konstrukcja.
WSST
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Kupiłem sprężynę, ale okazała się... Za długa! No za nic w świecie nie jestem w stanie jej na tyle skompresować rękoma, żeby skokiem imadła ją dopchnąć. Zniszczyłbym tylko wszystko, jakby się wyboczyło i wystrzeliło. A moje 65kg zdają się nie robić na niej prawie żadnego wrażenia. Przy swoim ciut większym "k" ta sprężyna jest po prostu za długa... Co mi doradzicie?
-zwrócić i szukać dalej/ wymienić, jeśli sprzedawca będzie miał inną,
-skrócić, a raczej zlecić to komuś, kto wie, jak to poprawnie zrobić,
-zlecić komuś doświadczonemu, żeby podgrzać kilka zwojów i je klapnąć - nie, w sumie to głupi pomysł. Zmniejszy to skuteczną długość i tak już za krótkiej prowadnicy lub sprężyna będzie pchać klapnięte zwoje razem z tłokiem. I takie szczęście zawsze, jak kupię sobie coś fajnego :roll:.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Skrócić ale z głową, stopniowo. Tak po ½ zwoja i próbować złożyć system. Po złożeniu sprawdzić. Nie zapominaj o podkładkach na końcach i oszlifowaniu na płasko.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Żeby bezpiecznie ją włożyć (i tak będzie duże napięcie wstępne), to musiałbym jej ciachnąć 4-5 zwojów. Mogę się za to sam zabrać, czy to się robi tylko na maszynach? Umiem się posługiwać szlifierką kątową całkiem znośnie i z wyczuciem, ale nie wiem, czy tej końcówki nie trzeba jeszcze dogiąć, żeby się ładnie spotkała z następnym zwojem? Palnika nie mam.
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Po skróceniu musisz końcówkę odpowiednio obrobić - podgrzać, dogiąć i zeszlifować żeby była prostopadła do osi sprężyny. Jeśli nie wiesz jak - podjedź do mnie, zrobimy na miejscu.
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Polecam pomoc esmar, jak mi zrobił w Tx to fabryka i tunerzy się chowają!
WSST
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Dzięki uprzejmości Esmara (i mojej drobnej pomocy przy trzymaniu szlifierki) Sprężyna siedzi już w środku i daje stabilne 228 m/s :). Oby tak jak najdłużej. Dziękuję jeszcze raz!
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

No to teraz musisz zrobić jedną dziurę w tarczy z 30m ;-)
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

A jak przykleję odpowiednio duży młotek do osady to nawet na 50 :P
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Trochę dzisiaj postrzelałem: to jest normalne, że zanim nowa sprężyna się ułoży, lekko siądzie, po prostu "zadomowi" to jest siewnik? A może po prostu inny odrzut i trzeba się przyzwyczaić? Bakę mam ciut za niską i wiszę polikiem w powietrzu, może przy ciut mocniejszej sprężynie wpływ tego rośnie?
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Sprężyna nie ma nic wspólnego z siewnikiem, za niska baka/ brak podparcia dla policzka to może być jego przyczyną.
TX200 HC_Burris Timberline
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

albo poprostu nie ten dzień na strzelectwo :-) .Spróbuj wystrugać sobie ze styropianu twardego prowizoryczne podwyższenie baki ,które bedzie Ci pasować do twarzy
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
ODPOWIEDZ