Graniczna prędkość śrutu

Techniki strzelań, bezpieczeństwo, porady.
Awatar użytkownika
Maciej.Sz
Moderator działu
Posty: 668
Rejestracja: 2015-09-12, 18:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej.Sz »

Jeżeli mówisz o strzelaniu w hali u Krzyśka, to chrono było moje. Sprawdzałem je z urządzeniem Marylki ok 3 miesiące temu. Wskazania były w zasadzie identyczne. Wg. mnie najlepszym sposobem zrobienia tabelki poprawek jest (tak jak to robiłeś) ustawienie tarczek z naniesionym krzyżem (można je znaleźć u nas na forum) w odległościach które są na nich nadrukowane i wykonania własnej tabelki dla Twojego zestawu. Ja tak zrobiłem z moim i się sprawdza. ChairGun nie jest programem doskonałym i dopasowywanie go do trajektorii lotu śrutu w Twoim sprzęcie przy pomocy zmiany prędkości wylotowej, to moim zdaniem zły pomysł.
"Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy." Bruce Lee
(.22 LR, 5,45x39, .32 S&W LWC, 9x19, 12/76)
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

Taki zaawansowany, żeby liczyć współczynnik balistyczny to ja nie jestem :mrgreen:
Znalazłem w necie tabelę (nie pamiętam już gdzie) w której BC był podany dla różnych śrutów. Podobnie jest on przyporządkowany w ChairGun do JSB Exact i wynosi BC = 0,0210. Tak więc dwa niezależne źródła podają taką samą informację.

Maciej, tak, mierzyłem zatem Twoim chrono. Wiadomo, co praktyka to praktyka. Tak zrobiłem i będę się tego trzymał. Lubię jednak jak praktyka z teorią się pokrywa. Wtedy wiem na pewno gdzie jestem. Do tej pory mi się to zgadzało. Myślę, że balistyka zewnętrzna jest bardzo dobrze opisana matematycznie i jeżeli dane nam się nie zgadzają to coś jest nie tak i warto poszukać przyczyny :roll:

Co podejrzewam. W hali było zimno ale to hala, na pewno było w plusie. Ja strzelałem "profil z praktyki" w temp -6°C. ChairGun uwzględnia wpływ temperatury na balistykę ale nie na karabinek. Ten był mocno zimny co przekładało się na inne funkcjonowanie systemu co z kolei mogło wpłynąc na obniżenie Vo.
To by się z kolei pokrywało z Twoim doświadczeniem, że zimny karabinek strzela "inaczej" niż ciepły.
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Usunięty użytkownik 341

Post autor: Usunięty użytkownik 341 »

Na hali było 10-13 stopni. Mierzyłem termometrem elektronicznym
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Może wilgotność i zapylenie powietrza?
Awatar użytkownika
bartezz
Posty: 299
Rejestracja: 2016-07-27, 22:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartezz »

No tak, zapomniałem o wpływie smogu :lol:
Pozdrawiam \ Bartek
AA S400F + MTC Viper Connect;
Walther LG300 + WFA SS 3-15x42 FFP
WSST Strzelec
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Podobnie jest on przyporządkowany w ChairGun do JSB Exact i wynosi BC = 0,0210.
i wszystko jasne. Kiedyś się nudziłem i pomierzyłem BC wg. wskazań ChairGun'a. Wyszło mnie 0.023 dla Exact'a 4.52
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
lysy
Członek zarządu
Posty: 606
Rejestracja: 2015-12-19, 15:06
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Post autor: lysy »

Ponieważ trochę się wystraszyłem czytając wasze wypowiedzi, że mój steyr ma trochę za dużą prędkość dla exacta bo 242 m/s korzystając z chwili fajnej pogody zrobiłem mały teścik na 90 metrów (bo tyle udało mi się wygospodarować). I szczerze powiedziawszy sam się zdziwiłem , że wyszło tak dobrze.
Sprzęt - Steyr LG 110 , luneta Vortex Diamondback 4-12x40 AO BDC , powiększenie x 10.
Niestety tarcza na odcinku końcowych 50 metrów stała w szczerym polu i dał się we znaki lekki , zmienny wiatr. Skupienie z odjazdami w bok spowodowanymi podmuchami wiatru wyszło w poziomie 55 mm a w pionie 25 mm. Gdyby wyeliminować przesunięcia trafień spowodowane wiaterkiem można by było spokojnie zmieścić się ze skupieniem 30 x 30 mm. A to chyba jak na energie 16,2 Jula i odległość uczciwie mierzoną 90 metrów to nieźle. Oczywiście , żeby zniwelować opad celowałem trzecim dotem w mocowanie kulochwytu czyli ok 20 cm wyżej od środka tarczy. Najważniejsze w tym wszystkim to to, że przestrzeliny na tarczy były równiutkie okrągłe, świadczące o tym, że śrut leciał nadal nie koziołkując.
Mam tarczkę ale oczywiście nie wiem jak ją tu wrzucić w temat. :cry:
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

Ładnie!
Co do zdjęć: znajdujesz serwis, który albo da Ci gotowy link do wklejenia, albo link źródłowy do obrazu (ja polecam imgur, lub cokolwiek, gdzie można się zalogować i mieć kontrolę nad zdjęciami, żeby nie znikały później - tworząc obdarte z informacji tematy)
Wklejenie linku źródłowego:

Kod: Zaznacz cały

http://mavena-sport.com/wp-content/uploads/2014/09/Steyr_LG_110_HFT_Hunting_-_2.jpg
w znacznik:

Kod: Zaznacz cały

[img]http://mavena-sport.com/wp-content/uploads/2014/09/Steyr_LG_110_HFT_Hunting_-_2.jpg[/img] 
Da Ci...

Obrazek

(To forum ma opcję zmniejszania zdjęcia do miniaturki, stąd nic się nie rozjeżdża)
Usunięty użytkownik 341

Post autor: Usunięty użytkownik 341 »

łysy, Widzę, że zakupy udane. Strzela tak dobrze jak wygląda. Konkurencja w górze tabeli będzie jeszcze ciekawsza.
Gratulacje
lysy
Członek zarządu
Posty: 606
Rejestracja: 2015-12-19, 15:06
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Post autor: lysy »

Megabos ja już starszy człowiek jestem i wiem, że to co się dzieje dzisiaj nie zawsze musi się kiedyś powtórzyć. Na zawodach pewnie będzie siewnik wiosenny z czasów potopu szwedzkiego a jak wiadomo wtedy pomiędzy dobrze obrodzonymi kłosami zboża można było koniem nawracać. Ale będę się starał, szczególnie nie spóźnić się z kiełbachą. hahahhahaha
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

łysy pisze:szczególnie nie spóźnić się z kiełbachą. hahahhahaha

spokojnie znajdzie sie zastępsto w razie W :-)
Na zawodach zawsze jest siewnik:)i najwiekszy przy zerowaniu:)
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
lysy
Członek zarządu
Posty: 606
Rejestracja: 2015-12-19, 15:06
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Post autor: lysy »

Pierwsza próba wklejenia zdjęcia i chyba udana
Odległość 90 metrów mierzona krokami więc +/- pewnie 3-5 metrów :lol: raczej minus
Wiaterek z prawej strony na dwa doty, już nie mogę się doczekać soboty to jeszcze raz powtórzę test czy to przypadkowy wynik czy jest już jakaś powtarzalność.

Obrazek
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Ładnie, wychodzi na to, że na 100m pudełko zapałek strącasz :shock:
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

esmar pisze:Ładnie, wychodzi na to, że na 100m pudełko zapałek strącasz :shock:
Nie da rady :mrgreen:
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
lysy
Członek zarządu
Posty: 606
Rejestracja: 2015-12-19, 15:06
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Post autor: lysy »

WuDe przyjmuję zakład :-P i od jutra zaczynam trenować sto metrów , tylko muszę kupić wagonik zapałek
ODPOWIEDZ