Fotowoltaika warto? Na co zwrócić uwagę?

Nie samym strzelaniem człowiek żyje.
Awatar użytkownika
slawol75
Członek zarządu
Posty: 836
Rejestracja: 2015-07-29, 10:54
Lokalizacja: Pamiątkowo
Kontakt:

Fotowoltaika warto? Na co zwrócić uwagę?

Post autor: slawol75 »

Może ktoś przeszedł już tą drogę i może coś sensownego doradzić? Sprzedawców jest wielu i zapewne można przepłacić lub wybrać słabe komponenty nie będąc w temacie. W sieci jest tego multum, ale jak się w tym połapać?

Są jeszcze teraz jakieś dotacje. Mam przed sobą ulotkę 3kW za 6300zł reszta z dofinansowania. Na co starczy to 3kW? Rachunek dorwałem za ostatni okres 2 m-ce 520 kWh. Na ogrzewanie w tej chwili nie potrzeba, tylko na bieżące zużycie...Czy to wystarczy? Na co zwrócić uwagę? Ktoś coś? Jakiś sensowny poradnik np...
zawsze środkiem krzyża :)
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 139
Rejestracja: 2014-12-03, 01:11
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Re: Fotowoltaika warto? Na co zwrócić uwagę?

Post autor: ninalken »

Przerabiałem w zeszłym roku (gościłem chyba 4-5 przedstawicieli) i porównując do tego roku technologia wytwarzania, komponenty poszły do przodu, a ceny relatywnie spadły. Znajomy chciał w październiku zakładać, ale dowiedział się z kompetentnych źródeł, że na dotacje się nie załapie z przyczyn formalnych - terminy, chociaż we wszystkich ofertach szczują dotacją. Też jestem zainteresowany i czekam na znak, sygnał, bo przy tym "wyścigu po dotacje" firmy wciskają co popadnie byle było. Dla porównania w zeszłym roku koszt założenia u mnie wynosił średnio 23000 a w tym roku (wrzesień) 18-20.000 a same panele lepsze... Także pośpiech złym doradcą.
Usunięty użytkownik 341

Re: Fotowoltaika warto? Na co zwrócić uwagę?

Post autor: Usunięty użytkownik 341 »

Z Patrykiem pogadaj - on jest bardziej obeznany niż ja :)
Ogólnie się opłaca, ale chyba warto poczekać do wiosny. Po nowym roku będzie pewnie coś więcej wiadomo o nowych dofinansowaniach.
krzys_ju
Posty: 5
Rejestracja: 2020-10-01, 22:20
Lokalizacja: Robakowo

Re: Fotowoltaika warto? Na co zwrócić uwagę?

Post autor: krzys_ju »

Założyłem w tym roku w maju. 6,6 kWp na 20 modułach Selfy 330W i falowniku Sofar. Roczne średnie zużycie miałem do tej pory 5,4 MWh. Koszt 30 tys. - 5 tys. dofinansowania (wpłyneło po 6 mies.) - około 6 tys. odliczenia przy rozliczeniu PIT = 19 tys. zainwestowanych. Na ten moment mam wyprodukowane 4,5 MWh.
Myślę, że będzie lekka nadprodukcja, ale wszystko okaże się w maju 2021. Jak wyjdzie dużo na plus to wodę zacznę grzać prądem. Obecnie gaz.
Rachunki nadal mam co 2 miesiące, ale 20 pln zamiast 550 ;). Postawiłem na polskiego producenta paneli i producenta falownika oferującego polski serwis. To było dla mnie kluczowe. Zwrot inwestycji powinien zamknąć się w max 6 latach.
Obecnie kończy się nabór wniosków na II turę dofinansowania. Formalności nie co trwają, więc lepiej się wstrzymać i nie zakładać na szybko.
CZ200 + Hawke 4-12X40 AO
ODPOWIEDZ