Uszczelka tłoka TX200/Prosport

Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Tomx pisze:Ale uszczelka skupienia nie robi :mrgreen:
skupienie robi dobra luneta :mrgreen:
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Krzychu Swarovski albo coś jeszcze lepszego :-P
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Tomx pisze:Krzychu Swarovski albo coś jeszcze lepszego :-P
Lubię to :-P
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Tomek, nie można lekceważyć dobrego, "wyważonego" i wymytego śrutu :lol:
Spidi
Posty: 122
Rejestracja: 2014-09-16, 08:43
Lokalizacja: NS

Post autor: Spidi »

Żona pojechała do mamusi więc miałem chwilę by pobawić się prosiaczkiem. Kupiłem sobie dzisiaj na zajączka nowe inbusy i długą nasadkę 11mm.
Na prowadnicy były 2 podkładki (ertalitowa i metalowa) no i ta szeroka na przegubie, zdjąłem metalową, zostawiłem ciut grubszą białą. Po złożeniu karabinek na exacie daje teraz 242-243m/s. Nie wiem jak będzie przy wyższych temperaturach. Normalnie nie mogę się nadziwić jakie to diabelstwo stabilne. Steyery tak nie miały :) Kopniaczek jednak jest, mam wrażenie jakby ciut dobijał ale doświadczenia ze springami nie mam. Sprężyna ma jednak spore napięcie wstępne, musiałem tak ze 3-4cm moduł spustu wciskać...
Nie wyciągałem tłoka ale kapelusz ma chyba oryginalny metalowy, aby zjechać poniżej 240m/s trza by chyba ciąć sprężynę. Być może bardziej wydajna uszczelka pozwoliła by zmniejszyć napięcie sprężyny i jeszcze bardziej zminimalizować kopniaczka. Do szczęścia brakuje mi jednak jeszcze większej miodności jak w PCP :) Spust idealny, choć faktycznie brakuje sprężynki, która by lepiej cofała spust z pierwszego stopnia.
Na jaką prędkość macie ustawione swoje PS/TX200?
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Krzychu a strzelałeś na 25 m :mrgreen: Ja mam 238 +- 2 :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2016-03-26, 00:43 przez Tomx, łącznie zmieniany 1 raz.
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Nie, tylko 10. Dalej nie widzę :mrgreen:
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Postrzelaj Krzychu tylko i wyłacznie z palika do tarczy na 25 m z lezaka.2 lata temu sam sie dziwiłem jak z tej postawy idzie jakieś skupienie robić na tarczy ...ale idzie:)
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Spidi pisze:aby zjechać poniżej 240m/s trza by chyba ciąć sprężynę
Nie trzeba, trochę śrutu przepuścisz i sprężyna siądzie ok. 1cm. W moim karabinku napięcie 4-5mm, Vo 235-236
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
Krzysztof W.
Posty: 136
Rejestracja: 2013-03-05, 16:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Krzysztof W. »

W swoim Prosiaczku też na początku miałem 242-243 m/s, ale po ~10 paczkach spadło na 230-233 i trzymało 2,5 sezonu ostrego grzmocenia. No, ale tak sprężyna była jakaś magiczna. Po 15000 strzałów siadła do 228-230 m/s.
Daystate Mk3+ DOT 4,5-14x44
Awatar użytkownika
YAQB
Posty: 131
Rejestracja: 2015-07-03, 18:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: YAQB »

W sprężynie ważne jest też ułożenie ręki i ciała.
Sprężyna mało daruje.Dzisiaj po paru probach i ukladania doszedłem do optymalnego ustawienia się.
10 strzałów z palika na 25 m.Lekki wiatr

Obrazek
TX200
Spidi
Posty: 122
Rejestracja: 2014-09-16, 08:43
Lokalizacja: NS

Post autor: Spidi »

Piękna tarczka :-D
Sam jestem ciekaw jakie skupienie uda mi się zrobić moim prosiaczkiem... :roll:
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

esmar pisze:Cylindra się nie poleruje. Z taką opinią spotkałem się kilkakrotnie, zacytuję Hogana:
na wypolerowanej powierzchni tworzą się suche plamy i ciężko o równomierny film olejowy.
Po za tym, po pierwszym strzale uszczelka dokładnie wszystko zgarnie i wydmucha, potem to już prawie na sucho i z pewnością nie stabilnie.
Cylindry w Air Arms ProSporcie, TX, HW 77/97 Diana 48/54 zawsze są matowe - porysowane, bo tak być powinno
Dokładnie jak Marek napisał - żadnej polerki.
Tak powinien cylinder w środku wyglądać. Ryski mogą być delikatniejsze ale mają być.
Polerka się nie sprawdziła i sporo się o tym naczytałem na beżowym.
Obrazek
Fotka z tego postu.
AA TX200 MK3 + Leapers
Spidi
Posty: 122
Rejestracja: 2014-09-16, 08:43
Lokalizacja: NS

Post autor: Spidi »

Wypolerowany cylinder przy źle dobranej uszczelce prowadzi do szybkiego puchnięcia wargi tłoka. Sądzę, że i wypolerowanym cylindrze będzie dobrze jeśli będzie bardziej twarda samosmarująca uszczelka pracująca na sucho.
Jedno jest pewne, inna uszczelka sprawdzi się w pohonowanym cylindrze a inna w tym wylizanym na lusterko.
Szkoda, że nie zwróciłem uwagi jaki tym ścianek mam w moim prosiaczku ale nic straconego.

Bynajmniej wychodzę nadal z założenia, że kluczem do sukcesu jest najlepsza z możliwych dobrana uszczelka. Uszczelka, która zapewni najlepsze sprężenie, najmniejsze straty w cyklu i odda największą moc, a przy tym jeszcze będzie najbardziej stabilna pozwoli na odciążenie sprężyny a co za tym idzie zmniejszy maksymalnie odrzut.

Kolejny aspekt; ponieważ skok tłoka mamy stały i tu nie mamy możliwości zmian to możemy zmieniać drogę pracy sprężyny. Co lepsze; długa miękka sprężyna z długą drogą czy mocna przycięta sprężyna FAC ze skróconą drogą przez podkładki i kapelusze?
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Spidi pisze:Kolejny aspekt; ponieważ skok tłoka mamy stały i tu nie mamy możliwości zmian to możemy zmieniać drogę pracy sprężyny. Co lepsze; długa miękka sprężyna z długą drogą czy mocna przycięta sprężyna FAC ze skróconą drogą przez podkładki i kapelusze?
Tylko długa sprężyna.

A co do skoku tłoka to nie do końca tak jest :-)
Jest opcja wydłużenia czoła tłoka. Coś takiego:
Obrazek
Druga opcja to zastosowanie dłuższego zaczepu tłoka. W TX200 MK2 zaczep wystawał ok.14mmm dalej z tłoka niż w MK3 (MK3 był zaprojektowany na FAC a MK2 nie). Swego czasu posiadacze MK3 wykupili wszystkie "zapasowe" tłoki od MK2 i Air Arms nie ma tej części zapasowej już na stanie. Przynajmniej tak było kiedyś. Jeśli dobrze pamiętam to w MK3 cykl strzału to ok. 18ms (kiedyś czytałem o tym). Po zastosowaniu dłuższego zaczepu cykl się skraca (nie pamiętam do ilu). Przy 9-10ms było za szybko i niestabilnie. Przy 12-13ms stabilnie i powtarzalnie. Skrócenie czasu (od naciśnięcia spustu do opuszczenia lufy przez śrut) zmniejsza rozrzut związany z drżeniem systemu (tak samo jak krótsza lufa o czym kiedyś Przemo wspominał).

Na beżowym było o tym mało. To strony anglojęzyczne się w tym bardziej rozpisywały.
PS. Zmniejszano też minimalnie średnicę transferportu.

Spidi, możliwości tuningu jest bardzo dużo :mrgreen:
AA TX200 MK3 + Leapers
ODPOWIEDZ