Kalkulator ładowań butli PCP

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
cantchoose
Posty: 323
Rejestracja: 2013-10-06, 13:58
Lokalizacja: Koziegłowy / Poznań

Kalkulator ładowań butli PCP

Post autor: cantchoose »

Witam,
Jako świeży nabywca wiatrówki PCP byłem strasznie ciekaw, ile razy mogę napełnić kartusz wiatrówki przy pomocy swojej butli. Wiadomo, każdy wie na oko, ale zwłaszcza przy używanych butlach informacja idzie jak przez "głuchy telefon" i nie wiadomo ile jest tych ładowań faktcznie. Poniżej znajduje się strona (po angielsku), w której można podając kilka(naście) informacji na temat butli i kartusza, sprawdzić ile DOKŁADNIE ładowań możliwia nam nasza butla. Sprawdza się też w przypadku gdy chcemy zobaczyć, czy warto tankować butlę o 5-10 barów więcej niż ciśnienie robocze.

http://sye.dk/airgun

Mam nadzieję że komuś też się przyda :)
Steyr LG110+SS10x42MD // "pięknie słońce świeciło tylko deszcz wiał.."
Awatar użytkownika
Warkocz
Posty: 131
Rejestracja: 2014-04-06, 14:10
Lokalizacja: Poznań Karpia

Post autor: Warkocz »

Kalkulator wypas, ale to nie może być prawda :) Wyszło mi tylko 20 ładowań z 6 litrowej butli 300 bar do 0.23 litra kartusza o ciśnieniu 180 bar. Nigdy nie liczyłem, ale wydaje mi się, że trochę więcej tego wychodzi.
Falcon Prairie PF25C Classic + Leapers 6-24/56
Crossman Phantom Power.
Awatar użytkownika
cantchoose
Posty: 323
Rejestracja: 2013-10-06, 13:58
Lokalizacja: Koziegłowy / Poznań

Post autor: cantchoose »

Powinno być więcej, jaką pojemność wężyka ustawiłeś oraz jakie masz minimalne ciśnienie w kartuszu? Z 300 bar tankując kartusz kiedy osiągnie 100 bar wyszło mi prawie 27 ładowań. Biorę wężyk około 20cc (nie wiem ile jest dokładnie, ale niedużo). Generalnie zawsze dostaniesz odrobinę więcej niż 300 bar, więc wyjdzie pewnie ponad 30 ładowań.
Steyr LG110+SS10x42MD // "pięknie słońce świeciło tylko deszcz wiał.."
Awatar użytkownika
Warkocz
Posty: 131
Rejestracja: 2014-04-06, 14:10
Lokalizacja: Poznań Karpia

Post autor: Warkocz »

Pojemność wężyka ustawiłem na 50 cc, nie mam pojęcia jaka jest faktycznie, tak w przybliżeniu podałem. Wyszło mi, że z 1600 litrów powietrza na wężyk tracę koło 8 litrów powietrza na jedno ładowanie, przy 30 litrach powietrza w kartuszu. Wpisałem 20 cc, jak mówiłeś i wyszło 25 ładowań, to trochę bardziej mi pasuje. Heh jak to jeden maleńki błąd może wszystko zmienić.
Falcon Prairie PF25C Classic + Leapers 6-24/56
Crossman Phantom Power.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Pojemność wężyka ustawiłem na 50 cc
Rzeczywista pojemność wężyka jest pomijalnie mała:
pole przekroju ok. 0,03 cm² * długość 50 cm = 1,5 cm³
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ODPOWIEDZ