czyszczenie optyki

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

czyszczenie optyki

Post autor: Tomx »

do starszych kolegow mam pytanie czym czyscicie optyke bo mam do dyspozycji izopropyl nada sie?
Awatar użytkownika
Patrykd
Posty: 977
Rejestracja: 2013-03-14, 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Patrykd »

Są różne specjalne, czytaj drogie zestawy do czyszczenia optyki.
Ja używam różnego rodzaju środków do czyszczenia okularów.
Ważne by przed przystąpieniem do czyszczenia-przecierania dobrze przedmuchać szkło, aby wydmuchać ewentualne ziarnka piasku/kurzu , które mogły by porysować szkła.
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

dzieki za podpowiedz Patryk
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
WuDe
Posty: 2301
Rejestracja: 2013-03-02, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: WuDe »

Duża powietrza w spreju i dalej jak Patryk pisze
Uwaga:
WuDe jest dobry na wszystko
LG i LG i Dejski
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Im mniej czyszczenia tym lepiej, bo te powłoki potem można uszkodzić. Kiedyś słyszałem, że im mniej środków chemicznych tym lepiej. Kupiłem ściereczkę u optyka. Mała ściereczka, a chyba dwie dychy kosztowała. Firma Hoya. Jednak to było kilka lat temu. Ściereczka z czasem się przybrudziła i próba reaktywacji jej poprzez wypranie nie dało efektów. zakupiłem następnie i zwykłe ściereczki do optyki W5. W Lidlu mają tego pełno. Spisuje się idealnie.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
Patrykd
Posty: 977
Rejestracja: 2013-03-14, 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Patrykd »

Też czyszczę tymi ściereczkami do okularów z LIDLA --> W5 :-)
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Radzę nie wylewać żadnych alkoholi na szkła oraz unikać powietrza w puszcze. Optykę należy przedmuchać gruszką przeznaczoną do tego celu, aby usunąć drobiny kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Dalej można użyć dobrej jakości mikrofibry do czyszczenia okularów (nie może być włochata). Najlepiej jak to jest gęsto tkana szmatka i nią delikatnie przetrzeć soczewki. Drugi sposób to patyczki kosmetyczne z czystej bawełny. Wykonujemy lekki chuch na szkła i jedziemy patyczkiem (trzymając go pionowo) od brzegu, zataczając coraz mniejsze kółeczka do samego środka. Jeżeli brud jest upierdliwy, to można wlać coś w siebie mocnego i chuchnąć na szkła - powtórzyć czynność. Zasada - jeden patyczek na jedno kółeczko.

Spirytus lub inne środki mogą uszkodzić lub nawet zmyć powłoki antyrefleksyjne z soczewek.

Zasada - i mniej czyszczenia tym lepiej.

Druga sprawa to zatyczki i dekielki. Należy dbać o ich czystość. Często to właśnie one są powodem zabrudzenia optyki! Dekielki kładziemy byle gdzie, łapią co się da, a następnie po zasłonięciu obiektywu cały ten brud opada sobie na soczewki. Od kiedy używam metalowych tubusów (osłony przeciwsłoneczne) na swoich obiektywach, to praktycznie nie czyszczę optyki. Jak były dekielki, to co chwila coś leżało na szkłach.

Mikrofibry najlepiej prać w czystym szarym mydle i dobrze przepłukać na koniec zimną wodą.
Ostatnio zmieniony 2015-11-04, 00:05 przez hydro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Wątek sprzed 2 lat, litości... :evil:

Obrazek
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Wątek sprzed 2 lat, litości...
Marcin, jest jeszcze kilka wątków....z długą historią. Daj się Koledze wykazać. ;-)
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Daję. Ale złota łopatka zostaje.
Steyr HP & TX HC
ODPOWIEDZ