Chairgun v4

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Chairgun v4

Post autor: Grossus »

Witam,

Pobrałem najnowszego Hawke Chairguna, wersja 4.0.8 i nie mogę się połapać w nim. W poprzedniej wersji też się mało łapałem, ale teraz to już kosmos.

Jak to poustawiać, jeśli DOC ma true Mildota przy 9x, ja strzelam na 7x. Najbardziej ciekawi mnie w zakładce "Toolbox" "Generic Mildot calibration" Co to w ogóle robi i jak z tego korzystać?
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
hugo
Posty: 349
Rejestracja: 2013-03-03, 17:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hugo »

dla Chairgun'a nie ma znaczenia jakie masz ustawione powiększenie w lunecie.
Program podaje trajektorię/poprawki w zależności od wagi śrutu, BC, prędkości, wysokości montażu lunety i dystansu zero.
Ustaw powiększenie na true dot i wtedy masz poprawki takie jakie podaje program
Walther Hunter + Burris Timberline, Colt Army 1860, Hawken .45, Tryon Creedmoor .45
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Ja chcę aby mi podał chairgun jakim dotem na jakim metrze mam celować. W przypadku gdy mam true mildota przy 9X (większość lunet ma przy 10x) a strzelam na 7x to ma znaczenie chyba to i jakoś, gdzieś trzeba to wpisać do chairguna. Pobrałem instrukcje obsługi i może jutro ją zduszę.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
jarn
Posty: 71
Rejestracja: 2013-03-02, 19:19
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Grossus pisze:Ja chcę aby mi podał chairgun jakim dotem na jakim metrze mam celować. W przypadku gdy mam true mildota przy 9X (większość lunet ma przy 10x) a strzelam na 7x to ma znaczenie chyba to i jakoś, gdzieś trzeba to wpisać do chairguna. Pobrałem instrukcje obsługi i może jutro ją zduszę.
Wybierz krzyż generic mildot, a w chairgunie wpisz powiększenie 7,8.

PS
To tak na szybko, ale chyba zadziała.
AnonimowyAlkoholikEV2+EB10x42
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Jednak instrukcja obsługi musiała zostać przestudiowana.
The ‘True Mil-Dot Magnification’ is that magnification at which the projected distance between adjacent Mil-Dots is 36 Inches at 1000 Yards ... or, by similar triangles, 3.6 Inches at 100 Yards, or 1.8 Inches at 50 Yards, etc. To use the applet; position a suitable ruler at a known (measured) distance and view it through the scope. Jot down the magnification setting of the scope and record the apparent distance between any two Mil-Dots - the greater the number of Mil-Dots spanned, the better the accuracy to be expected.
Enter the Range, the Scope’s magnification setting, the number of Mil-Dots spanned and the apparent vertical distance between the chosen dots into the applet to see the True Mil-Dot Magnification’ - in this instance, also known as the Calibration Magnification. Click on the ‘OK’ button to accept the value or on the ‘Cancel’ button to reject and close the applet
Co to oznacza? Jeśli wiemy na jakim powiększeniu mamy tzw. true MilDot (DOC ma wg producenta na 9x), czyli dla jakiego powiększenia jest wyskalowana siatka, to możemy to wprowadzić do programu. True MilDot jest wtedy gdy na 100m obiekt o wymiarze 10cm idealnie wpisuje się pomiędzy środki dwóch kropek. Dla różnych lunet jest różnie. Dla DOCa 3-9x40 powinien być na 9x. Lunety o stałym powiększeniu powinny mieć identyczny z tym co mają, ale niekoniecznie. Domyślnie w programie jest chyba na 10x. Jak zrobić gdy truMilDota mamy na innym powiekszeniu?
1. Wchodzimy do okienka "Generic Mil-dot Calibration".
2. Full mildots ustawiamy - 1
3. Magnification ustawiamy na takie powiększenie na jakim mamy true MilDota. (ja ustawiam na 9)
4. range na - 100m.
5. Vertical difference - 10cm.

Na dole okienka pojawia się wyliczony True MilDot. okienko możemy zamknąć. Ponowne otwarcie tego okienka powoduje zmianę na powiększenie z głównego okna i zmianę pozostałych wartości. Nie należy się przerażać, bo program zapisał w pamięci, że wyniki ma odnosić do tru MilDota na 9x.

Moim zdaniem te ustawienie ma kolosalne znaczenie gdy bawimy się Chairgunem i na jego podstawie chcemy poznać, którą kropką celować na danym dystansie.

Poza tym w celach edukacyjnych polecam odwiedzić Maximum Parallax Error Calculator, gdzie dowiemy się jak duży błąd paralaksy może się nam wkraść podczas celowania na inny dystans niż mamy ustawioną paralaksę (AO).
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 718
Rejestracja: 2014-01-06, 21:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.
Mam Windows 7
64 bit ,
po instalacji ChairGun_4_413 wyskakuje komunikat :

Obrazek

Jeżeli można to proszę o poradę - czy problem jest w javie czy w systemie 32 / 64 bit i co z tym fantem zrobić ?
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Spróbuj zainstalować/przeinstalować najnowszą JAVĘ.
Jeśli nie będzie takiej możliwości usuń zainstalowaną JAVĘ z pomocą JavaRa, a potem zainstaluj JAVĘ jeszcze raz. (Trzeba mieć zainstalowane Microsoft .NET Framework aby JavaRa zadziałało - do pobrania tutaj).
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 718
Rejestracja: 2014-01-06, 21:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

Dzięki za pomoc - wystarczyło wgrać nową JAWĘ i już śmiga :mrgreen:
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 718
Rejestracja: 2014-01-06, 21:21
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

Może komuś przyda się tłumaczenie instrukcji ChairGun'a z translatora :
http://translate.google.com/translate?j ... ry_state0=
Szału nie ma, ale coś tam można zrozumieć :)

Zapisałem to w Word'zie (doc , docx) jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę przesłać na maila tylko proszę podać z jakim rozszerzeniem ma być plik .

doc - 5,7 MB
docx - 4,4 MB
PDF - 3,9 MB
Ostatnio zmieniony 2014-01-29, 08:05 przez Marecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
peacemaker
Posty: 61
Rejestracja: 2013-09-01, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peacemaker »

Marecki dziękuję, pliki dostałem, dobra robota z tym tłumaczeniem i konwersją na PDF, będę miał dzięki temu w telefonie pod ręką jakby co. ;-)
AA ProSport + DOC
Colt Navy Sq. .44
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Wczoraj odpaliłem ten program. Przy okazji okazało się że jest nowsza wersja: ChairGun Pro v4.1.7
Wcześniej nie potrafiłem zrozumieć o co chodzi w tych wszystkich ustawieniach mimo kilku prób. Ale tak długo męczyłem temat wczoraj aż go trochę opanowałem :mrgreen: więc jakby co to mogę pomóc.

Teraz jest już wersja: v4.2.0 http://www.hawkeoptics.com/downloads/ChairGun-PC.zip
AA TX200 MK3 + Leapers
ODPOWIEDZ