Problemy z optyką

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
Kamil Kilan
Posty: 41
Rejestracja: 2015-12-23, 19:50
Lokalizacja: PZ

Problemy z optyką

Post autor: Kamil Kilan »

Witam wszystkich,
jestem nowicjuszem oraz świeżo upieczonym posiadaczem wiatrówki GAMO Whisper IGT 4,5mm oraz lunety celowniczej BSA 3-9x32 30/30.
Karabin kupiłem taki ponieważ przy założonym budżecie oraz doradztwu os. trzecich postanowiłem, że od takiego zacznę swoją przygodę z tym sportem.
Problemem okazuje sie luneta, nie umiem sobie jej samemu ustawić. Próbowałem ją przestrzelać wg porad z filmików na YT, jednakże wydaje mi się, że wiatrówka aby nie drgała przy strzelaniu misiała by być umieszczona w sztywnym stojaku... nie wiem. Ja nie mogłem odnotować powtarzalności strzału. Ustawianie odbyło się na odległości 10 m od tarczy.
Moje pytanie jest takie luneta sie przestawia podczas strzelania i za każdym razem trzeba ją nastawiać od nowa. No i czy znalazł by się ktoś chętny kto mnie wprowadzi, nauczy i objaśni jak to robić po świętach??
Dziękuje i pozdrawiam,
P.S
Z pewnością to nie moje ostatnie pytanie na tym forum:)
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Witaj na forum :)
jednakże wydaje mi się, że wiatrówka aby nie drgała przy strzelaniu misiała by być umieszczona w sztywnym stojaku... nie wiem
Masz tzw. 'sprężynę', ona nie lubi niczego sztywnego ;) podczas strzelania, a zwłaszcza uchwytu-podparcia. Pytanie 1: na jakim montażu masz optykę? Pytanie 2: czy karabinek był 'cywilizowany' ? (mam na myśli jakąkolwiek ingerencję w układ mechaniczny sprężyna-tłok)
No i czy znalazł by się ktoś chętny kto mnie wprowadzi, nauczy i objaśni jak to robić po świętach??
Wybieramy się w piątek zrzucić trochę sadła świątecznego na Forcie tak ok. 11.00. Przyłącz się
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

cześć,
zobacz tutaj , kolega Tomek krótko i trafnie wyjaśnił temat trzymania wiatrówki sprężynowej, Lord doszedł do właściwych wniosków po kilku miesiącach strzelania z gamonia :mrgreen: . Co do celownika - zacznij od jego właściwego montażu na karabinku - odtłuszczenie szyny i montażu, ustawienie i odpowiednie dokręcenie.
Na temat wspólnego strzelania i bezpośredniej pomocy PawełW już napisał powyżej.
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

O, nie będę sam z Gamoniem :P. Witaj. Luneta nie przestawia się co strzał, po prostu nie masz jeszcze nauczonego poprawnego i powtarzalnego chwytu. Czytałeś, jak działa wiatrówka sprężynowa i dlaczego tak ważny jest jej chwyt? Lektura wręcz obowiązkowa. IGT ma chyba sprężynę gazową, ale to nie zmienia podstaw. Poczytasz. postrzelasz, przyjdziesz do nas, posłuchasz, porozmawiasz to uświadomisz sobie, jaki to jest obszerny temat warty poznania :)

Marku, zapomniałeś dodać BAGATELA kilku miesiącach :D
Awatar użytkownika
Kamil Kilan
Posty: 41
Rejestracja: 2015-12-23, 19:50
Lokalizacja: PZ

Post autor: Kamil Kilan »

Masz tzw. 'sprężynę', ona nie lubi niczego sztywnego ;) podczas strzelania, a zwłaszcza uchwytu-podparcia. Pytanie 1: na jakim montażu masz optykę? Pytanie 2: czy karabinek był 'cywilizowany' ? (mam na myśli jakąkolwiek ingerencję w układ mechaniczny sprężyna-tłok)
ODP.
-luneta jest zamontowana na dwóch uchwytach na szynie 11mm,
-nie robiłem przy karabinku niczego bo się na tym jeszcze nie znam, nie wiem co musiałbym zrobić, jakieś rady?
-jeżelli chodzi o prawidłowy montaż optyki to postępowałem zgodnie z radami z :
https://www.youtube.com/watch?v=Kql73F24lbM
-jeżeli chodzi o mojego GAMO to tak- sprężyna gazowa.

Pytanie jeszcze jedno, jaki byście Panowie zalecili śrut? w jaki mam się zaopatrzać?

Jeżeli chodzi o pt. wypad w plener to dziękuję ale nie dam rady, wracam do PZ dopiero późnym poniedziałkiem. Możemy umówić sie na wtorek/środę?
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Hej,

Na wiatrówki kopiące montaż jednoczęściowy (chyba że bardzo dobrej jakości dwuczęściowy).
Tuning prawdopodobnie jak w każdej wiatrówce, smary do wymiany, niwelacja luzów, dopieszczenie uszczelek. (polecam poszukać tematów o tym modelu na innych forach wiatrówkowych: http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=5238 )
Najważniejsze, aby wszystkie śruby były dobrze dokręcone, a luneta wypoziomowana (krzyż lunety).
Gazowa czy zwykła i tak kopie. Zerowanie robi się na czymś typu worek z ryżem, koc zwinięty w rulon. W imadło to się wsadza PCP.
Śrut: JSB Exact (z tańszych podobno dobry jest Crosman Pointed), jak trochę się ostrzelasz to możesz pobawić się w dobór śrutów, ale przy tej wiatrówce JSB powinien być zadowalający. Tańsze śruty zazwyczaj nadają się na ciężarki do wędki, a droższe prawdopodobnie będą przerostem formy nad treścią.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Grossus pisze:Zerowanie robi się na czymś typu worek z ryżem, koc zwinięty w rulon.
Zerować karabinek spreżynowy należy tylko z palika .Żadnych koców itp ponieważ zmieniasz ułozenie ciała i chwyt .Starsi starzem koledzy podpowiedzieli na zawodach i od tego czasu tak robie :-) Wiatrówka spreżynowa musi mieć swobode ruchu ,ale to trzeba wypracować w treningach ,jezeli przeszkadza Ci podczas strzału odrzut czujesz dyskonfort z tego powodu musisz rozluznić chwyt
Grossus pisze:Najważniejsze, aby wszystkie śruby były dobrze dokręcone, a luneta wypoziomowana (krzyż lunety).
Z tym dokrecaniem też nie należy przesadzać .Doświadczyłem tego na własnej skórze :mrgreen: Dokrecasz do momentu ,az długie ramie imbusa pod wpływem naporu palucha zacznie sie wyginać delikatnie wtedy ma dosyć
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
Grossus
Moderator
Posty: 3150
Rejestracja: 2013-03-01, 22:49
Lokalizacja: Zalasewo

Post autor: Grossus »

Tomx pisze:Zerować karabinek spreżynowy należy tylko z palika
W przypadku gdy chcesz strzelać HFT.
Bo ja myślałem, że "Miś" to film fabularny, a to jest dokument.
Awatar użytkownika
Kamil Kilan
Posty: 41
Rejestracja: 2015-12-23, 19:50
Lokalizacja: PZ

Post autor: Kamil Kilan »

Co zmienia ten montaż lunety na jedno częściowy? Mam dwu częściowy, bo dwa były dodane do lunety. Znacie Panowie kogoś kto ma możliwość zrobić zerowanie w Poznaniu? Ja nie mam imadła etc. jak podaje kolega powyżej?
wola75
Posty: 517
Rejestracja: 2013-09-13, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Post autor: wola75 »

Przeczytaj wszystko raz jeszcze. Koledzy opisali wszystko czego należy przestrzegać aby radość ze strzelania trwałą długo :)
Imadło jest tobie kompletnie niepotrzebne.
Za dużo zabawek, za mało miejsca ale radocha jest :)
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1907
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Kamil Kilan pisze:Co zmienia ten montaż lunety na jedno częściowy?
Np. ma znacznie większą powierzchnię styku z szyną karabinka a co za tym idzie jest mniej podatny na przesunięcia.
Kamil Kilan pisze:Znacie Panowie kogoś kto ma możliwość zrobić zerowanie w Poznaniu?
Znamy. Tym kimś jesteś Ty sam :mrgreen: Wpadnij do nas w weekend na Fort. Dowiesz się wszystkiego co trzeba, wyzerujesz a potem zostanie już tylko ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć...
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Mazgier dobrze prawi. Jak ktoś inny wyzeruje Ci karabinek, to nadal nie będziesz miał zera.
Awatar użytkownika
Lord Rzeźnik
Posty: 664
Rejestracja: 2015-08-01, 02:23
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lord Rzeźnik »

hydro pisze:Mazgier dobrze prawi.
Oprawię to sobie w ramkę. Złotą.
Przyjdź do Nas, naprawdę! :)
ODPOWIEDZ