Diana 75 T01 VH

ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Oto poglądowy schemat, może macie inne rozwiązania, ale to rozwiązanie nie powoduje żadnych dodatkowych naprężeń systemu. Oczywiście w czołach tłoków trzeba zamontować rurki mosiężne w celu uszczelnienia systemu.
Załączniki
Beznazwy-1a.jpg
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: PaPaj »

Złota łopata dla archeologa.
Nie sztuką jest trafić, sztuką jest ucelować.
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Hyhy, archeolog ze mnie żaden hyhy, ale wiatrówka jest olimpijska, celna ino że na mały dystans, i wpadłem na pomysł jak ją zrobić żeby jej walory wykorzystać np. na 80 m .
Byłby to hit !!!! wiatrówka sprężynowa która jest celna na 100 m ! a celna bo min. bez odrzutu !
Jak ją rozebrałem wpadłem na pomysł jak wykorzystać drugi tłok do sprężenia !!
I szukam tokarza, który by się podjął wytoczenia trzech elementów z mosiądzu. Mam już pomiary co i jak, zrobię rysunek tech. Nawet zawiozę elementy do zrobienia, tylko żeby zrobił to przy mnie.
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Pomyśl,marzenie wszystkich sprężynowców - by nie było odrzutu, jak by wtedy strzały były celne, tylko trzeba z Dianki wycisnąć co naj mniej 14j i ja wiem jak to zrobić bez szkody dla mechanizmu.
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: pawelw »

Pomyśl,marzenie wszystkich sprężynowców - by nie było odrzutu, jak by wtedy strzały były celne, tylko trzeba z Dianki wycisnąć co naj mniej 14j i ja wiem jak to zrobić bez szkody dla mechanizmu.
Ale to marzenie już zostało spełnione przez niejakiego Johna Whiscombe. Niestety, przeszedł na emeryturę i już nie robi swoich wiatrówek. Miałem okazję postrzelać z takiej: niektóre PCP mocniej kopią.
A swoją drogą wg. regulaminów taka 'sprężyna' startuje w klasie open.
Co do 'wyciskania' Jouli z takich maczówek....przekonałbyś się jak tracą na kulturze pracy.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Według mnie kultura pracy mechanizmu nie zmieni się , a to dla tego że nie zwiększasz mocy sprężyn, tylko wykorzystujesz powietrze z drugiego tłoku które jest, ale idzie bokami, a przy tym rozwiązaniu jest wykorzystane.
Biorąc to pod uwagę, kultura pracy mechanizmu powinna jeszcze bardziej być stabilna.
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Zasada działania Diany, jak w tym zapożyczonym rys.
W moim pomyśle cały szkopuł jest w nie zwiększeniu mocy sprężyn, a wykorzystanie drugiego tłoka, tłoka który w oryginale działa jako przeciw -odrzut, i wykorzystaniu go do pracy przy sprężeniu powietrza, które ma napędzać pocisk.
Załączniki
Beznazwy-1ss.jpg
silart
Technik
Posty: 285
Rejestracja: 2018-09-19, 09:01
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: silart »

Nie znam się wcale więc się zapytam.
Czy uszczelnienie długiego tłoka nie sprawi spowolnienie cyklu/ruchu obu tłoków?
W ten sposób dostaniesz więcej powietrza (objętości) ale w dłuższym czasie i możliwe że o niższym ciśnieniu - tak sobie na szybko myślę.

Równie dobrze możesz po prostu poszukać mocniejszych sprężyn a resztę zostawić tak jak jest.
Jednak skoro to wiatrówka matchowa nie wiem czy zwykłe podniesienie jej energii da zadowalający efekt. Może być zwyczajnie gorzej, bo gwint nie taki itp.

Ciekawe ile głupot nawypisywałem ale strasznie się nudzę :D
Jeśli nie mogę komuś pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzam.

Steyr Challenge + Valiant 4-12x40 HFT,
P17
Vygo i Jackalope
Proca
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: pawelw »

Według mnie kultura pracy mechanizmu nie zmieni się
Z całym szacunkiem - mylisz się. Dlaczego tak twierdzę ? Whiscombe testował taki układ. Niestety, okazał się on niestabilny. Prawidłowy, stabilny okazał się układ z dwoma współbieżynymi tłokami gdzie oba tłoki sprężają tę samą dawkę powietrza - nie różną jak w Twojej propozycji - i maja wspólny kanał dolotowy.
W proponowanym przez Ciebie rozwiązaniu drugi tłok wykonuje większą pracę na większej dawce powietrza. Powodzenia w zrównoważeniu sprężyn takiego układu.

p.s. właśnie się dowiedziałem, że John odszedł 20 grudnia 2019 roku....
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Też się na tym nie znam, dla tego piszę na forum, może ktoś już próbował. Ale na mój pomyslunek ciśnienie nie wzrośnie, tylko objętość sprężonego powietrza, co może mieć wpływ na dłuższe wypychanie śrutu z lufy, a co za tym idzie śrut nie będzie szybko tracił pretkosci w lufie. To tak jak by lufa była krutsza. Tak myślę, może się mylę.
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Tłoki i komory są identyczne, sprężyna jest nie dzielona
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Odpowiadam na pytania.
Komora sprężania jest wspólna, tłoki rozmiar, ciężar równy, pojemność równa, sprężyna wspólna, prowadzenie tłoków koła zębate.
Załączniki
1 (1).gif
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Czyli oba tłoki będą napadać z tą samą siłą i prędkością, ciśnienie przy połączonych komorach będzie równe, 1 zasada hydrauliki hyh .
Tak wymyśliłem, może się mylę, ale tak mi wychodzi :)
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

Przepraszam że mój wpis jest tak rozrzucony, ale jak piszę i kliknę nowe pomysły mi przychodzą hyhy :)
Może ktoś to umie obliczyć, jest fizykiem, czy pojemność otworu lufy i zwiększona ilość gazu da pozytywny rezultat? czy ciśnienie w takiej konfiguracji wzrośnie?
Ja tego nie wiem, wpadłem na taki pomysł, może się uda zrobić tak żeby było miodzio na 100 m jak jest miodzio na 10 m.
ZupaPomidorowa
Posty: 16
Rejestracja: 2020-05-04, 10:31

Re: Diana 75 T01 VH

Post autor: ZupaPomidorowa »

ODPOWIEDZ