HW97K vs ProSport/TX200

Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

HW97K vs ProSport/TX200

Post autor: Przemo »

Odwieczne pytanie sprężynowców, który lepszy. Popularne są opinie, że obydwa dopracowane są równie dobre. Ale przecież to różne karabinki, mają zupełnie inny cykl strzału. Czy ktoś z Was miał jedne i drugi, porównywał skupienie a co za tym parametr "z którego łatwiej trafić"?
Kwestie wizualne oraz to, które się łatwiej rozbiera pomijam.
WSST
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

Lufę masz tą samą wszędzie. Resztę dopasuj sobie zgodnie z preferencjami.
PaPaj
Członek zarządu
Posty: 763
Rejestracja: 2015-05-26, 15:03
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: PaPaj »

Hydro - nie zabijaj tematu na samym początku. Skup się na pytaniu i odpowiedz. Miałeś obydwa karabinki? Przecież Przemowi chodzi o porównanie.
Ja mam tylko TX-a i mimo, że strzela mi się z niego świetnie, to porównania z innymi nie mam. Duży wpływ na odpowiedź będzie zapewne miało czy i jak daleko karabinki zostały poddane poprawkom/modyfikacjom poprawiającym stan "pudełkowy".
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Przemo, dla mnie jedyna 'wyczuwalna' różnica pomiędzy nimi to geometria osady. HW nigdy mi nie przypasowało bo jest na dłoń z długimi palcami a ja mam grabie jak żaba. Subiektywnie 97-tka bardziej mi ciążyła na lufę ale wielu to lubi.
Zdecydowanie bardziej natomiast w obu karabinkach wolę wersje 'k' z krótką lufą choć na Memoriale Michała miałem okazję pomacać ProSporta z długą (36cm) lufą od SLAVI i powiem, że to ciekawy mariaż.
IMHO zagadnienie jest z gatunku: co lepsze BMW czy AUDI. :-D
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
photochem
Posty: 91
Rejestracja: 2016-04-09, 09:43
Lokalizacja: jeszcze Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

Ja dylematów nie mam, bo mam oba karabinki ;-)
TX ma (moim zdaniem) dużo lepszy spust, HW lepszy port ładowania.
z HW lepiej strzela mi się wymuszone niepodarte, z TX wszystkie inne...
Oba są baaardzo cele - trzeba tylko umieć strzelać... dlatego po moich wynikach nie widać tej celności ;-/
HW97k (Dębowy) + Leupold EFR || AA TX200 MK3 +mDOT || Gamo PR45
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Moje pytanie było na zasadzie - który zostawić a który sprzedać. Na tą chwilę z jednego i drugiego robię podobne skupienie więc wszystko leży po stronie umiejętności a raczej ich deficytu.
Też zauważyłem, że z HW klęczaka i stojaka trafiam częściej, prawdopodobnie cykl strzału.
Podobnie jak Paweł, mam raczej krótkie palce i lewo sięgam do spustu w HW, ale tu może merkury pomóc. Jeden i drugi spust udało mi się ustawić praktycznie na dotyk.
Patrząc na filmy ze świata, gdzie czasem jeszcze ludzie strzelają FT ze sprężyn, częściej pojawia się 97k niż TX, może znowu szybszy cykl strzału.
Bez dwóch zdań, najbardziej podoba mi się ProSport, ale odstawiając wygląd na drugi plan i szukając najlepszej (dla mnie) sprężyny, nie wiem czy w moim przypadku nie padnie na HW97k w jakiejś customowej osadzie. A może tak jak przedmówca, trzeba mieć obydwa :mrgreen:
WSST
Awatar użytkownika
esmar
Posty: 1571
Rejestracja: 2013-03-11, 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: esmar »

Krzychu, odpuść! Trzy razy wiatrówkę w rękach trzymałeś a doradzać chcesz praktykom :mrgreen: Popatrz na historię naszej ligi i osiągnięcia Przema, pewnie tyle co Ty nie czytał na temat strzelania a jakoś mu szło :-D
hydro pisze: W książce "Sztuka Celnego Strzelania" (link na naszym forum) masz opis treningów oraz sposób ustaleniach ich metodologii względem swoich możliwości. Studiowałem inne materiały na ten temat ale sedno sprawy się nie zmienia
Stąd twoja wiedza 8-)
TX200 HC_Burris Timberline
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

no widać, że też masz spust na dotyk ;-) Marku, sprawdziłem wszystko w praktyce. Nawet ten delikatny spust - ja nie potrafię z "tego" strzelać 8-)
photochem
Posty: 91
Rejestracja: 2016-04-09, 09:43
Lokalizacja: jeszcze Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: photochem »

esmar pisze:...Trzy razy wiatrówkę w rękach trzymałeś a doradzać chcesz praktykom :mrgreen: Popatrz na historię naszej ligi i osiągnięcia Przema, pewnie tyle co Ty nie czytał na temat strzelania a jakoś mu szło :-D
...
Esmar to było piękne... od dziś jestem Twoim fanem :mrgreen:
HW97k (Dębowy) + Leupold EFR || AA TX200 MK3 +mDOT || Gamo PR45
Awatar użytkownika
hydro
Posty: 1080
Rejestracja: 2015-09-18, 18:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: hydro »

oj, trafi kosa na kamień ;-)
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

:mrgreen:
Ja tu nie o spustach chciałem, ale skoro temat się rozwija. Tomek ma spust chyba lżej niż na dotyk i z tego co wiem "jakoś" sobie radzi i to nie tylko regionalne ;-) . Proponuję więc kwestie spustowych preferencji odsunąć na bok.

Fajnie by było kiedyś się umówić, zebrać 3 doświadczonych, długo strzelających że sprężyn, dać te 2 karabinki żeby każdy strzelił ze dwie taczki w tych samych warunkach. Może wyjdzie podobnie a może pokaże się przewaga któregoś. Pomijając cykl strzału, producent luf też inny.
WSST
Tomx
Posty: 941
Rejestracja: 2013-09-03, 20:45
Lokalizacja: poznan

Post autor: Tomx »

Co tu sie za kabaret odbywa.......aa Krzychu sie obudził :mrgreen: Skąd Ty te teorie swoje czerpiesz?:)
Przemo pewnego pieknego dnia miałem okazje przestrzelac i porównac swojego prosiaka z Tx 200hc Kolegi Majechy na 40 m.Oba karabinki zrobiły podobne skupienia, choc delikatnie lepsze miał tx 200.Moim zdaniem karabinki sa podobnie wyważone, moze dlatego ze zawsze chwytam spreżyne w okolicy srodka cieżkosci.W tx jest mocno zaakcentowany chwyt pistoletowy który fajnie lezy :).hmm na zawodach strzelałem z kilku hw Kolegów i jakoś wole jednak ta angielska finezje:)
hw77 +burris (wiatrowka odrzutowiec)/aa prosport vortek + buris timberline(karabinek klasa...zalezy w czyich rekach:))
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Fajnie by było kiedyś się umówić, zebrać 3 doświadczonych, długo strzelających że sprężyn, dać te 2 karabinki żeby każdy strzelił ze dwie taczki w tych samych warunkach. Może wyjdzie podobnie a może pokaże się przewaga któregoś.
Przemku, zaprawdę powiadam Ci - nic z tego nie wyjdzie. Każdy ma swoje indywidualne preferencje. Jednemu lezy to drugiemu tamto. Dlaczego w FT częściej pojawia się 97 ? Wg. mnie z tego samego powodu dla którego mnie nie przypasował: to - w stosunku do TX - większa, solidniejsza i masywniejsza konstrukcja. Niedawno TZ strzelający FT z 97-ki szukał kogoś kto mu dorobi obciążnik na lufę wagi 1.2 kg. To nie pomyłka: 1.2 kg. FT rządzi się innymi regułami i zestaw o masie 6-8 kg nie jest niczym dziwnym.
Drugim powodem dla którego 97 jest popularniejsza jest wybór sprężyn. Nawet do ProSporta czy TX zakłada się eksportowe od HW.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Test przyszedł mi do głowy bo kiedyś na trocha łuczniczych zrobiliśmy coś takiego. Jedna osoba strzelała po kolei na 40m z Walthera, Steyra i Huntsmana. Pogoda była dobra, wyniki wyszły niemal identyczne...

Macie racje. Za dużo kombinuję a za mało strzelam. Na strzelanie mało czasu więc pozostaje uciekać myślami do teoretycznych, często niepotrzebnych rozważań. Jak się dużo strzela to okazuje się, że każdy karabinek jest dobry :)
WSST
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 758
Rejestracja: 2013-05-15, 13:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Przemo »

Postrzelałem trochę z jednego i drugiego, ta sama odległość i warunki. Pro Sport fabryczny + prowadnica ertalitowa i lekki kapelusz. HW po podstawowym tuningu Hogana (oprócz prowadnicy nic niestety nie zostało zrobione, żadnego ślizgu. Z ProSporta łatwiej mi uzyskać skupienie. Na 28m przestrzeliny mieszczą się w 2cm. Z HW97 już tak kolorowo nie jest. Jak uda się powtórzyć identyczny chwyt, dotyk baki policzkiem z tym samym naciskiem itp to skupienie wychodzi podobne ale minimalna zmiana chwytu powoduje spore odskoki. ProSport jest zdecydowanie mniej wrażliwy i łatwiejszy do opanowania. Co ciekawe, pozycje niepodparte czyli kolanko i stojak z HW strzela się bez problemu. Odczucia oczywiście subiektywne ale uważam, że na zawodach więcej bym strzelił z PS. Może się komuś ta informacja przyda jeśli stanie przed wyborem.
WSST
ODPOWIEDZ